Başarılı Matematik Öğretmeni: Ahmet KÂHYA (Röportaj)

Bilecen News olarak Atatürk Anadolu Lisesi ‘nin başarılı Matematik Öğretmeni Ahmet KÂHYA ile başarılı bir sohbet niteliğinde bir röportaja imza attık. Bize zamanını ayırarak sorduğumuz sorulara hiç çekinmeden yerinde cevaplar verdi. 32 yaşındaki İzmir/Tire doğumlu Ahmet KÂHYA anlayışıyla ve güler yüzüyle bize oldukça sıcak tavırlar sergiledi. Bu röportajın soruları, yanıtları ve ayrıntıları;

Bize kısa bir eğitim geçmişinizden ve daha önce hangi illerde ve okulumuzdan önce nerede görev yaptığınızdan bahseder misiniz?

İzmir ’de Tire Lisesi’nden mezun olarak Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği ’ni kazandım. 1998 senesinde mezun olup Bursa ‘da göreve başladım. Dört yıl orada kaldıktan sonra Aydın’a geldim. Aydın ‘da altı senedir görev yapıyorum. Atatürk Anadolu Lisesi ‘ne gelmeden önce de Köşk Lisesi’nde görev yapıyordum.

Size neden öğretmenlik ve neden matematik branşı desek buna nasıl bir cevap verirsiniz?

Öğretmenliği seçmemin temel nedeni matematiktir. ÖSS ‘de tercihlerimin hepsi Matematik Öğretmenliği ’ydi. Matematiği de bana sevdiren kişi de Matematik öğretmenimdir. Kesinlikle bu işi seviyorum ve zevk alıyorum.

Yani anlıyoruz ki olmak isteğiniz yerdesiniz ama daha başka hedefleriniz var mı?

Tabi ki var, daima ilerlemeye açığım.

Şu anda Aydın’da bulunmaktan memnun musunuz?

Aydın ’ı seviyorum. Zaten sevilmeyecek bir şehir değil. Ayrıca Ege Bölgesi güzelliğinden ve verimliliğinden ötürü zamanında birçok medeniyet tarafından elde edilmek istenmiştir. Ege Bölgesi çok avantajlı bir yer yani. Aslında Aydın ‘ı Ege Bölgesin‘de olduğu için seviyorum.

Okulda şöyle bir birinci dönemi elimize aldığımızda okulumuzda matematik ve geometrideki başarı ne durumda?

Okulumuzda 12.sınıflar ÖSS havasına girmiş görünüyorlar ve iyi çalışıyorlar memnunum. 11.sınıflar ÖSS adına pek hazır görünmüyorlar. İkinci dönem mutlaka bu havayı yakalamaları gerekiyor. Aslında 11.sınıflar için matematik programı çok rahat seneye böyle olmayacak bunu iyi değerlendirmeliler. Genel olarak 9 ve 10.sınıflar da iyi durumda görünüyorlar.

Okulda hoşnut olmadığınız şeyler var mı? Varsa bunları çekinmeden açık açık anlatabilir misiniz?

Okulumuzda gördüğüm en büyük iki problemden birincisi disiplin ve düzen sorunu, ikincisi ise öğretmen ve idare olarak planlama yapabilme ama harekete geçememe sorunu var.

Okulda sıkıyönetimden yana mısınız yoksa daha rahat olan bir sistemden mi? Ve sizce okulda rehberlik çalışmaları nasıl olmalı?

Otokontrol sisteminin yani öğretmenler ve öğrenciler arasında ilişkinin oluşması lazım. Çok fazla disiplin isyan ruhunu körükler ve çok fazla rahatlık da suiistimale sebep olur. İdare, öğretmen ve öğrenci arasında iyi niyete dayalı bir ilişki kurulmalı. Okuldaki rehberlik çalışması öğretmen–öğrenci ilişkisine bağlı. Monoton rehberlik kurallarını uygulamak yerine öğretmenin, öğrencilerin sorunlarıyla gerçekten alakadar olması ve çözebildiği ölçüde çözümler üretmesi ve öğrenciye yol göstermesi hedef olmalı. Tabi ki burada öğrencilerin de öğretmenlerinin onlar gibi bir insan olduğunu unutmaması her zaman öğrencilerin beklediği gibi olamayacağını bilmeleri gerekir.

İş hayatınız dışında yapmaktan hoşlandığınız şeyler nelerdir?

Gezmek ve fotoğraf çekmek en çok hoşlandığım şeylerdir. Ve ayrıca Türkiye ‘de birçok yer gezdim, ileri dönük yurtiçi ve yurt dışında yeni yerler keşfetmek hedeflerim arasındadır.

Teknolojinin eğitimdeki yerinin önemli olduğunu gösteren bir öğretmen olarak bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce her öğretmenin bu konuda bir seminer veya bir eğitim alması gerekli mi?

Teknolojinin eğitimde yeri kesinlikle önemlidir. Öğretmenlerin kendi alanlarında kullanabilecekleri derecede eğitim alıp kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Sporla aranızın iyi olduğunu biliyoruz ve görüyoruz, hangi tür sporlara ilgi duyuyorsunuz? Ve tuttuğunuz bir spor takımı var mı?

Futbolla ilgileniyorum. Bunun dışında basketbol ve masa tenisini de seviyorum. Ve Beşiktaş taraftarıyım.

Hangi tür müzikler dinlersiniz?

Genel olarak hoşuma giden her tür müziği dinlerim. Özellikle Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği ‘ne daha çok ilgi duyarım. Gençliğimde Rock ve yabancı müzikle de ilgilenmişimdir.

Bilmediğimiz veya sormadığımız sizinle ilgili, sizin değinmek ve anlatmak istediğiniz şeyler var mı?

Sosyallikten yanayım, iş hayatının dışında kesinlikle farklı ilgi alanları olmalı. Öğrenciler de okulu sadece ders çalışma ortamı olarak görmeyip okulda bir sosyal etkinliğe katılmalılar.

Sizce Bilecen News okul ve eğitim açısından faydalı işler çıkarabilir mi?

İlk önce böyle bir çalışmaya imza attığından dolayı kutluyorum. Okul için faydalı ve güzel sonuçları olabilecek bir çalışma ama dedikodu haberciliğinden uzak kalmak şartıyla.

Öğretmenleri öğrencilerine daha yakından tanıtmak adına yapacağımız röportajlara teşvik için öğretmenlere seslenmek ister misiniz?

Tüm öğretmen arkadaşlara tavsiyem bu tür özgün sosyal faaliyetlerin destekçisi olmaları ve yol göstermeleridir.

Ahmet KAHYA Röportajı – Bilecen News 2009

Reklamlar

24 comments on “Başarılı Matematik Öğretmeni: Ahmet KÂHYA (Röportaj)

    • iştee bu yaaa iştee bbuuuu iyiiydiii çok işime yaradı kardeşş sendee benimm gibi güsel diosun bndee sana bii brawoo ödülü yapıştırıomm kardeşşş

  1. bence kendi matematik öğretmenleri yrine başka birokuldan bir matematik öğretmenleriyle yapsaydılar daha güzel olurdu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s